Hayat ve mülkü koruma söz konusu olduğunda taviz verecek yer yoktur. Sizi denenmiş ve test edilmiş ürünlerle destekleyebilecek bir ortağa ihtiyacınız var. Yangın algılama veya Yangın alarm sistemleri oluşabilecek yangınların başlangıç aşamasından itibaren yangını duman dedektörü, ısı dedektörü, alev dedektörü gibi araçlar ile yangını duman, ısı, alev gibi belirtileri sayesinde algılayarak gerekli tedbirleri alabilmek ve bilgi aktarmak üzere kurulan erken uyarı (Yangın alarm) sistemleridir.

Sistemin çalışma prensibi; yangın algılama sistemi yapılacak alana göre tercih edilen duman dedektörü, ısı dedektörü ve alev dedektörlerinden gelen elektriksel veriyi yangın algılama paneline sinyal olarak iletip yangın alarmı verir.

Yangın algılama ve Yangın alarm sistemleri yangın durumunda duman dedektörleri, ısı dedektörleri veya alev dedektörleri ile erken uyarı sağlayarak yangının kontrol edilemez hale gelmeden farkedilmesini sağlar. Yangın algılama sisteminin kurulacağı yapı yada alana göre farklı dedektör tipleri seçilmektedir. Örneğin fabrikalarda, çok katlı binalarda ve açık alanlarda farklı tipte algılama sensörleri seçilir.